Leader
Leader
02 شهریور 1398 ساعت 14:19


زائران از تردد به مرز مهران تا فردا خودداری کنند

ذوالفقاری رئیس ستاد اربعین: باد و باران شدید در مرز مهران مشکلاتی برای زائران اربعین به وجود آورده است

شماری از زائران به مساجد و مدارس مهران منتقل شده‌اند

زائران تا اطلاع بعدی (حداقل تا عصر فردا) به سمت مرز مهران حرکت نکنند

زائران اربعین در صورت امکان به طرف مرزهای جنوبی تغییر مسیر دهند چرا که امکان پذیرایی در شرایط کنونی در مرز مهران فراهم نیست.

سامانه شکایت از خدمات سفر در اربعین

 

با توجه به آغاز سفرهای زیارتی هموطنان عزیر به مناسبت اربعین حسینی، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه­‌ای ضمن تاکید بر ضرورت آمادگی، انسجام و برنامه ­ریزی ستاد اجرایی خدمات سفر استانها برای ارائه خدمات و تسهیلات مناسب و نیز استقبال، پذیرایی و اسکان مسافران ، توصیه­‌های را بشرح ذیل به هموطنان اعلام می‌شود:

از عموم مسافران و زائران حسینی درخواست می‌شود، در طول ایام سفر به نکات و اطلاعیه‌هائی که سازمان‌های مسئول و خدمات ­رسان به‌ویژه سازمان حج و زیارت اعلام می‌شود، به رعایت قوانین و مقررات توجه جدی داشته باشند و قبل از آغاز سفر نسبت به کسب اطلاعات لازم از طول مسیر، وضعیت مرزها و غیره اقدام کنند.

به دستگاههای عضو ستاد، به‌خصوص هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عوامل نیروی انتظامی تاکید می‌شود، به‌قید فوریت ضمن حضور فعال در مرزها و مسیرهای که مسافران و هموطنان استفاده می‌کنند نسبت به ارائه تسهیلات اقامتی و اسکان موقت مسافران پیش­‌بینی و اقدام لازم را به‌عمل آورند.

به تمامی تأسیسات گردشگری، رستورانها و مراکز پذیرایی بین راهی توصیه اکید می‌شود تا ضمن رعایت امنیت روانی مسافران در طول مسیر مراجعت در جهت رعایت نرخ، بهداشت و همچنین همکاری و همراهی با مسافران و زائران در طول مسیر اهتمام بیشتری داشته باشند.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن تاکید بر استمرار فعالیت ستاد اجرایی خدمات سفر استانها در تمامی بخش‌های حمل و نقل و ترافیک، امنیت و انتظامی، امداد و نجات، مدیریت بحران، بهداشت و درمان، اسکان و پذیرایی و ...، ایجاد و برقراری هماهنگی کامل میان تمام واحدهای مسئول برای خدمات‌­رسانی شایسته به مسافران و زائرین اربعین ضروری می‌داند.

در پایان شایان ذکر است سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات با شماره 09629 به‌صورت شبانه روز در خدمت مسافران و هموطنان است.

نکاتی که باید در پیاده روی اربعین رعایت کنید !!

پیاده روی اربعین، یکی از آن دسته مراسمی است که برای شیعیان جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این ارزش به خصوص برای مردم ایران به دلیل نزدیکی به مرز عراق و همینطور ارادت خاصشان به امام حسین (ع) بیشتر می باشد. به همین دلیل، هرساله پیش از فرا رسیدن روز بیستم صفر، کوله بار سفر را بسته و با پای پیاده قدم در مسیر ارادت می گذارند تا دست دعایشان را به ضریح امام حسین (ع) دراز کنند. در این مسیر، موکب های فراوانی برای خدمات رسانی به مردم وجود دارد و جز هزینه ویزا و رسیدن به شهرهای مرزی، هزینه چندانی برای این سفر در نظر گرفته نمی شود، اما به دلیل شرایط آب و هوایی و همینطور طولانی بودن مسیر پیاده روی اربعین (حدود 3 روز پیاده روی 7-8 ساعته) باید نکاتی را رعایت کنید تا به سلامت و بدون هیچ مشکلی به مقصد برسید و از سفر معنوی خود لذت ببرید. با همگردی همراه باشید تا با نکات سفر اربعین آشنا شوید.

 

بهتر است تا در سفر پیاده روی اربعین، یک کوله پشتی بزرگ، کوله بار سفرتان باشد تا حمل آن برایتان راحت تر باشد. سعی کنید تا بار سفرتان سبک باشد، مسیر طولانیست و کوله سنگین باعث می شود تا پیاده روی برایتان سخت باشد و زود خسته بشوید.

لباس گرم (کلاه، دستکش، شال گردن و ... ) برای سفر اربعین در فصل سرما فراموش نشود. چفیه، کلاه، چتر و عینک هم در طول روز و در زیر آفتاب کاربردی اند. چفیه بزرگ بسیار کاربردی است، هم برای پوشاندن سر و صورت در برابر سرما و هم گرما.

کفش طبی دارای پاشنه نرم، مناسب ترین کفش است، به کمر ضربه وارد نمی کند و از آنجایی که زائر در هنگام پیاده روی پای متورمی پیدا می کند، داشتن کفش بنددار موجب می شود بتواند کمی کفش را گشاد کند تا به پا فشار کمتری وارد شود.

لیوان شخصی دردار، چنگال، قاشق، بشقاب، پتوی مسافرتی، حوله کوچک، ملافه کوچک مسافرتی و بطری خالی همراه داشته باشید و از این بطری برای شستن دست و صورت و ... استفاده کنید.

حتما شارژ گوشی همراهتان باشد زیرا در طول راه، پنل های 15 یا 20 تایی برق، مخصوص شارژ کردن موبایل وجود دارد.

بهتر است کمی پول ملی کشور عراق، یعنی دینار، همراهتان باشد، هرچند که در طول مسیر همه چیز رایگان است و در طول این چند روز خرج زیادی نخواهید داشت.

زائران کربلا بهتر است یک کارت شناسایی درمانی برای خود درست کنند. در برگه ای مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی و نام پدر، سن، سابقه بیماری، شماره تلفن ضروری، آدرس، گروه خونی و محل استقرار خود را در این کارت نوشته به همراه عکس خود در کوله پشتی قرار دهند و حتماا گذرنامه همراه داشته باشند.

پیاده روی اربعین را هر روز از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل به پایان برسانید، زیرا بعد از ساعت 9  شب، بسیاری از زائران و موکب داران تا اذان صبح استراحت می کنند. هرچند که عده ای ترجیح می دهند تا اذان صبح پیاده روی کرده و بعد از طلوع آفتاب استراحت کنند. به همین خاطر هم، خیلی از موکب داران در طول شب، چای، شیر داغ و حتی هدبند آماده کرده اند تا طی مسیر در سرمای شب را برای زائران آسان تر کنند.

بهتر است تا اولین شب را در یکی از موکب های نزدیک به ستون 500 و دومین شب را در حدود ستون 1000 بگذرانید.

با فرا رسیدن شب، یکی از صدها موکب، حسینیه و چادرهایی که برای اسکان زائران فراهم شده را انتخاب و شب را با آسودگی خاطر استراحت کنید.

مسیر پیاده روی اربعین، شلوغ است، بنابراین بهتر است تا هماهنگ با همراهان و کاروان حرکت کنین تا عقب نمانید، البته اگر هم راه را گم کردید، کافیست تا نزد ستاد عتبات عالیات ایران و یا مراکز افراد گمشده در ستون های 72 ، 335 ، 602 ، 1103 (هر 3 کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده) و حرم حضرت عباس (علیه السلام)، مراجعه کنید.

برای تماس تلفنی هم بهترین زمان، قبل از طلوع آفتاب است، یعنی زمانی که ترافیک شبکه بالا نیست و در نتیجه تماس راحتی با ایران خواهید داشت.

از نظر وجود سرویس بهداشتی، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا به تعداد زیاد در بین راه وجود داشته و حتی بعضی از موکب ها سرویس بهداشتی فرنگی هم دارند.

بسته به توانتان پیاده روی کنید و هر زمانی لازم بود استراحت کنید. درصورتی که قادر به ادامه مسیر نیستید، نیازی نیست نگرانِ به پایان رساندن مسیر باشید، می توانید از ون، ماشین و یا اتوبوس هایی که در مسیر هستند، برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

وسایل شخصی مثل، حوله، صابون، ژل ضدعفونی کننده دست، ملحفه و یا کیسه خواب هم فراموش نشود.

با توجه به تراکم جمعیت در مسیر سفر اربعین، استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به بیماری موثر خواهد بود، بنابراین به تعداد روزهای سفر، ماسک همراه داشته و روزانه یک ماسک را استفاده کنند، همچنین مرتب به شست وشوی دست ها اقدام کنید.

داروهای ضروری خود را در سفر اربعین فراموش نکنید، داروی خاصی که مصرف می کنید و یا داروهایی مانند قرص سرماخوردگی، پماد برای باز شدن عضله، باند کشی برای بستن پا و ... که ممکن است در طول مسیر، به آن ها احتیاج پیدا کنید.

در سفر اربعین، داروهای خود را بیش از مقدار مصرف همراه داشته باشید و آن ها در محلی قرار دهید که به راحتی در دسترس باشند. همچنین نسخه داروهای مصرفی را به همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی برای داروها افتاد، پزشکان بتوانند داروها را تهیه کنند.

همراه داشتن داروهایی که جنبه درمان روانپزشکی، کنترل صرع، فشار خون، بیماری قلبی و قند، دارند، بسیار ضروری است و به هیچ وجه نباید مصرف این داروها در طول سفر قطع یا خودسرانه کم یا زیاد شود.

به تعداد روزهایی که در سفر اربعین هستید، جوراب به همراه داشته باشید، شب ها با دقت پاهای خود را شست و شو دهید و بر روی پاشنه پا از پماد ویتامین " آ د " بمالید. اگر هم امکان دارد، شب پاها را 20 تا 30 سانتی متر بالاتر از سطح بدن بگذارید. تمام این کارها باعث می شود تا انرژی بهتر و بیشتری بدست بیاورید.

در صورت عرق سوز شدن در پیاده روی اربعین هم می توانید از کرم های " زینک اکساید"، " کالاندولا" یا "پودر تالک" استفاده کنید. همچنین همراه داشتن لباس زیر برای تعویض مکرر نیز ضروری است.

آرام آرام حرکت کرده و پیاده روی کنید تا انرژی خودتان را از ابتدای روز تا به پایان حفظ کنید. همچنین از پیاده روی با شتاب زیاد خصوصا در روز اول خودداری کنید، زیرا به شدت دچار گرفتگی عضلات و اسپاسم خواهید شد.

در صورت داشتن سابقه آلرژی و حساسیت های غذایی، از مصرف غذاهای سرخ شده و حاوی ادویه زیاد خودداری و از مصرف غذاهای خیلی چرب و نیز نوشیدنی های خیلی سرد اجتناب کنید.

گرم نگه داشتن سر با گذاشتن کلاه و بستن سر با چفیه یا دستار، مخصوصا موقع خواب، از سرماخوردگی شما جلوگیری می کند.

از لیوان شخصی یا یک بار مصرف استفاده کنید و به هیچ عنوان از آب های موجود در ظرف های روباز و آلوده استفاده نکنید.

مهم ترین راه انتقال آنفلوانزای فصلی، استنشاق قطرات تنفسی آلوده (عطسه و سرفه) است. به راهیان سفر اربعین توصیه می شود که هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان و بینی خود را بگیرند و پس از تماس با بیماران و هنگام عطسه و سرفه، دست ها را با آب و صابون بشویند.

 

پروازهای اربعین ایران‌ایر به مشکل خورد

به گزارش خبرنگار  اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته فروش بلیت پروازهای اربعین برای بازه زمانی 13 تا 22 آبان‌ماه امسال توسط ایرلاین‌های داخلی آغاز شد. سازمان هواپیمایی کشوری نیز به تازگی لیست نمایندگان رسمی فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی در ایام اربعین را در سایت خود بارگذاری کرده است.

بر این اساس نمایندگان رسمی، بلیت پروازهای ایرلاین‌های آتا، قشم، معراج،‌کاسپین، زاگرس، کیش‌ایر و ماهان را با قیمت‌های مصوب به فروش می‌رسانند. در این بین هیچ نشانی از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیست. این شرکت برای ایام اربعین امسال هیچ پروازی به عتبات عالیات ندارد.

گفته می‌شود مشکل به وجود آمده با فرودگاه نجف دلیل اصلی حذف ایران‌ایر از لیست شرکت‌های هواپیمایی ایرانی است که در ایام مذکور به نج و بغداد پرواز انجام می‌دهند.

یک منبع آگاه در وزارت راه و شهرسازی در این‌باره به تسنیم گفت:‌ مشکل پروازهای هما به نجف مربوط به بدهی انباشت سال‌های اخیر است. فرودگاه نجف اعلام کرده تا تسویه حساب بدهی مذکور انجام نشود، اجازه انجام هیچ پروازی را به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نمی‌دهد.

تمدید اینترنت رایگان روزانه برای زائران اربعین

ایرانسل اعلام کرد با توجه به ادامه بازگشت زائران اربعین حسینی(ع) به ایران، پیشنهاد ویژه اینترنت رایگان روزانه ویژه این زائران و نیز تعرفه ویژه رومینگ اربعین را به مدت یک هفته تمدید کرده است.
 
پیشنهاد ویژه اربعین، قابل استفاده برای تمامی مشترکان اعتباری و دائمی ایرانسل و شامل پنج مگابایت دیتای روزانه رایگان است که در سراسر کشور عراق و بدون الزام به حضور در نقطه‌ای خاص يا ثابت قابل استفاده است. مشترکان ایرانسل می‌توانند از این طریق، به راحتی و با استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشند و مکالمه صوتی، گفت‌وگوی متنی و ارسال فایل انجام دهند.
 
مشترکان ایرانسل می‌توانند برای فعال‌سازی این پیشنهاد ویژه، کد دستوری *111*8# را در ایران یا عراق شماره‌گیری کنند. فعال‌سازی پیشنهاد ویژه اربعین ایرانسل رایگان است و نیازی به داشتن شارژ در حساب ایرانسلی ندارد و استفاده از آن در کشور عراق امکان‌پذیر است. این پیشنهاد ویژه که از روز 20 آبان تا سوم آذر 95 به مدت 14روز برقرار شده بود با توجه به ادامه داشتن روند بازگشت زائران اربعین، به مدت یک هفته دیگر تا روز 10 آذر 95 تمدید شده است.
 
همچنین از سوم تا دهم آذر 95 تعرفه تماس مشترکان ایرانسل با ایران و مکالمه داخلی در کشور عراق دقیقه‌ای 990 تومان، دریافت تماس دقیقه‌ای 990 تومان، ارسال هر پیامک 490 تومان و اینترنت همراه با تعرفه 490 تومان به ازای هر مگابایت محاسبه می‌شود. همچنین دریافت پیامک در کشور عراق رایگان است.

  

برو بالا