Leader
Leader
03 خرداد 1398 ساعت 18:40

علت تاخیر در صدور برخی ویزاهای اربعین مشخص شد

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محسن نظافتی امروز درباره برنامه‌ریزیهای انجام شده برای ویزای زائران اربعین حسینی اظهار کرد: دفاتر و خدمتگزاران سازمان حج و زیارت در این ایام به صورت شیفتی و تمام وقت به خدمت‌رسانی برای دریافت مدارک روادید و طی مراحل صدور آن در خدمت هستند.

وی عنوان کرد: از روز شنبه که اعلام شد رابطه دلار و روادید حذف شده و مبلغ 170 هزار تومان به جای مبلغ ارزی قرار گرفته است و همه دستگاهها منتظر مجوز رسمی از کشور عراق بودند که این چشم به راهی تا دیروز نیز ادامه داشت.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در طی هفته‌ای که گذشت نیز ویزاهای افرادی که طبق برنامه قبلی و پیش از حذف شدن رابطه دلار و روادید به ثبت‌نام پرداخته بودند را دادیم.

نظافتی با بیان اینکه از روز شنبه و بعد از حذف رابطه دلار با روادید در حدود 300 هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: افرادی که در این مدت مدارک خود را تحویل دادند شاید تصور می‌کردند تا دو روزه ویزای خود را دریافت می‌کنند در صورتی که نخستین ویزای این دسته از افراد که حدود 300 هزار نفر می‌شود سرانجام چهارشنبه(سوم آبان ماه)  از سفارتخانه‌ها و کنسولگریها بیرون آمد.

وی توضیح داد: مردم در ساعتهای گذشته در برخی استانها به برخی دفاتر مراجعه کرده بودند و خواستار گذرنامه ویزا شدند که طبیعتاً صدور همه ویزاهای نام‌نویسی شده به صورت یک روزه مقدور نبوده و شاید تا یکشنبه یعنی دو روز دیگر به طول بینجامد.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اگر چه مسئولیت صدور روادید با سفارت و کنسولگریهاست اما ما نیز از ثبت‌نام کنندگان به خاطر برخی وقفه‌های پیش آمده عذرخواهی می‌کنیم چرا که مقدورات سفارت و کنسولگری‌ها بیش از این نیست.

نظافتی اظهار کرد: ما ماموریم بر این هستیم که مدارک را جمع آوری و آماده سازی کنیم و سپس به دفاتر 16 گانه و کنسولگری‌ها تحویل دهیم تا مراحل صدور ویزا انجام شود.

وی مردم را به صبوری در قبال این مسئله دعوت کرد و افزود: این مسائل پیش آمده در اواسط کار پدید آمد؛ شاید اگر از قبل عراق تصمیمی در این موضوع  می‌گرفت یا مسئولان مربوطه به این شیوه جدید می‌رسیدند چنین وقفه‌ای ایجاد نمی‌شد.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت وقفه پدید آمده پنج روزه را بزرگ دانست و گفت: به غیر از وقفه پدید آمده برخی ورودی‌ها نیز در سراسر کشور وجود دارد اما تمام تلاش خود را برای بهبود این وضعیت انجام می‌دهیم البته که مسولان دفاتر 16 گانه و کنسولگری‌ها نیز تمامی همت خود را به صورت شبانه‌روزی انجام می‌دهند.

نظافتی افزود: در ابتدا از مردم خواسته بودیم که نام‌نویسی خود را به روزهای آخر موکول نکنند چرا که در ابتدای مهرماه هر کسی مراجعه کرده بود به سرعت ویزای سفر را دریافت کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز تعداد ثبت‌نامی بالا است اما همه امکانات برای تسریع امور به کار گرفته شده است؛ ضمن اینکه مردم نیز نسبت به این وقفه‌های ایجاد شده حوصله کنند.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با توجه به مسائل پیش آمده شاید لازم باشد که زائران در تاریخ سفر خود تجدید نظر کنند و ما نیز تمامی تلاش خود را برای حل مشکلات انجام می‌دهیم؛ ضمن اینکه به محض صدور ویزا، این مهم ظرف چند ساعت به دست آنها می‌رسد.

نظافتی از زحمات دفاتر 16 گانه و سفارتخانه و کنسولگریها که به صورت شبانه‌روزی انجام می‌گیرد نیز تقدیر و تشکر کرد.

وی درباره زمان مهلت نام‌نویسی  در سامانه سماح اظهار کرد: طبق قرار انجام شده نام‌نویسی تا سه روز قبل از اربعین انجام می‌گیرد اما این رویه به خاطر صدور روادید است؛ یعنی باید افراد ثبت‌نام کننده قبل از روز اربعین مدارک روادید را دریافت کنند و هر زمان ببینیم اگر مدارک را دریافت کنیم این ویزای افراد ثبت‌نام شده تا روز اربعین به دست آنها نمی‌رسد، سامانه ثبت‌نام را می‌بندیم اما در هر صورت تا اطلاع ثانوی و روزهای نزدیک به اربعین باز است.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: امسال نیز پیش‌بینی می‌کنیم در حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر از کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور یابند که بخشی از این افراد در سامانه سماح و بخشی از طریق دفاتر خارج سازمان نام‌نویسی می‌کنند.

نظافتی در پایان تصریح کرد: ما به صورت مرتب شرایط را به وزارت امور خارجه و ستاد مرکزی رابعین به سبب ایجاد تسهیلات برای صدور روادید بیشتر انتقال می‌دهیم و از آنها هم بابت پیگیریهای مدنظر تشکر می‌کنیم.

 

  

برو بالا