Leader
Leader
24 شهریور 1397 ساعت 17:17

مدیرکل عتبات سازمان حج خبر داد: آغاز ثبت‌نام اربعین تا هفته آینده/ ویزای عراق ریالی می‌شود

 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام سفر اربعین تا هفته آینده خبر داد و گفت: زائران اربعین نگران تامین ارز نباشند، هزینه‌های این سفر حتی ویزا، ریالی محاسبه و دریافت می‌شود.

مرتضی آقایی قیمت ویزای عراق را در اربعین امسال ۴۱ دلار اعلام کرد و در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: هزینه این ویزا با توجه به رایزنی ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور با بانک مرکزی، به نرخ روزانه‌ی بازار ثانویه، محاسبه و به پول رایج کشور دریافت می‌شود. بنابراین زائران دغدغه تامین ارز نداشته باشند، چون هزینه‌ای که برای سفر اربعین می‌پردازند تماما ریالی است.

به گزارش ایسنا، هزینه ویزای عراق تا سال گذشته ۴۰ دلار بود که اربعین ۹۶ به ریال محاسبه و از زائرانی که پیش‌ثبت نام کرده بودند با رقم ثابت محاسبه و دریافت شد. این‌درحالی است که طبق اظهارات مسؤولان سازمان حج و ستاد اربعین نرخ محاسبه ویزای عراق برای اربعین امسال با توجه به نوسانات ارز براساس قیمت روزانه ارز در بازار ثانویه تعیین می‌شود.

هرچند که حسین ذوالفقاری ـ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رییس ستاد اربعین ـ اواخر هفته گذشته گفته بود: «با توافقاتی که با بانک مرکزی شده دلار بازار تعادلی نزدیک به ۷ هزار تومان به زائران داده می‌شود. » این در حالی است گفته شده نرخ پایه ارز در بازار ثانویه پنجشنبه گذشته، ٨ هزار و ٨٠٠ تومان بوده است.

به گفته مدیرکل عتبات سازمان حج، ثبت‌نام سفر اربعین در سامانه «سما» از اواخر این هفته و یا اوایل هفته آینده آغاز می‌شود.

آقایی همچنین با بیان این‌که ثبت‌نام سفر عراق برای دهه دوم ماه محرم هم‌اکنون در وب‌سایت atabatorg.haj.ir و دفاتر زیارتی امکان‌پذیر است، درباره نتیجه رایزنی هایی که برای تامین ارز با هدف ارزان‌تر شدن سفر عراق انجام شده است، گفت: نتیجه آخرین مذاکرات تثبیت ماند، به این معنی که ارز مورد نیاز سفر عتبات عالیات عراق توسط سازمان حج از بازار ثانویه به صورت متمرکز تهیه می‌شود و در اختیار مجریان این سفر قرار می‌گیراد.

وی یادآور شد: هزینه سفر هوایی عتبات درحال حاضر بین سه میلیون و ۲۰۰ هزار تا سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سفر زمینی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.

آقایی درباره امنیت عراق با توجه به تحرکات اخیر در این کشور و به آتش کشیدن کنسولگری ایران در بصره، گفت: مشکل امنیتی برای کاروان‌ها و زائران ایرانی وجود ندارد، چرا که تردد آنها با پوشش امنیتی انجام می شود. اتوبوس های کاروان های تحت پوشش سازما حج و زیارت نیز به محض ورود به عراق با اسکورت امنیتی همراه می‌شوند.

انتهای پیام/

ارز زائران اربعین از طریق سامانه نیما ارایه می شود

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس از اتخاذ تدابیر لازم برای برگزاری مراسم اربعین حسینی خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده از سوی بانک مرکزی، تامین ارز مورد نیاز زائران نیز بدون وقفه انجام می شود.

سیدابوالفضل موسوی بیوکی با اشاره به نزدیک شدن به زمان اربعین حسینی و راهپیمایی میلیونی مسلمانانجهان، گفت: هر ساله کمیسیون عمران مجلس با برگزاری نشست های تخصصی هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم را پیگیری می کند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای مراسم اربعین امسال نیز نشست های تخصصی با مسئولان امر انجام شده و در حال انجام است، افزود: برگزاری این مراسم نشان از اتحاد جهانی مسلمانان دارد.

وی با اشاره به حواشی رخ داده برای نرخ ارز و تلاطم های موجود در آن، تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده ارز مورد نیاز زائران برای اخذ ویزا با نرخ دولتی به آنها اختصاص خواهد یافت. این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه در سفر اربعین نیاز به ارز زیادی وجود ندارد، گفت: با توجه به عوارض خروج از کشور که به صورت ریالی پرداخت شده و همچنین موکب های موجود در عراق زائران نیاز به مقادیر زیادی ارز نخواهند داشت.

موسوی بیوکی با بیان اینکه با توجه به نوسانات ارزی و شرایط خارجی ایران پس از برجام تدابیر لازم برای رفاه زائران اربعین حسینی در نظر گرفته شده است، افزود: با توجه به آینده نگری بانک مرکزی برای ارایه ارز مسافری به زائران نگرانی در این حوزه وجود ندارد.

وی ادامه داد: به طور حتم مجلس در هفته آتی به بررسی ابعاد مختلف سفر اربعین به ویژه در حوزه تامین ارز زائران ورود خواهد داشت تا از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کند. این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: طبق اظهارات مسئولان مربوطه ارایه ارز دولتی برای تامین هزینه ویزا زائران اربعین حسینی (ع) از طریق سامانه نیما انجام خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس از اتخاذ تدابیر لازم برای برگزاری مراسم اربعین حسینی خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده از سوی بانک مرکزی تامین ارز مورد نیاز زائران نیز بدون وقفه انجام می شود.

حجت‌الاسلام انصاریان: کم‌رنگ شدن اربعین حسینی، خواست رژیم صهیونیستی است

پژوهشگر علوم و معارف اسلامی گفت: از حمایت‌ها و برنامه‌ریزی‌های گذشته دولت و مسؤولان باید تشکر کرد، ولی امسال زائران اباعبدالله (ع) به حمایت‌های بیشتری از سوی آنان نیاز دارند.

، استاد حسین انصاریان در سخنرانی روز هفتم ماه محرم در حسینیه هدایت در جمع هزاران نفر از عاشقان و دلدادگان عزای حسینی اظهار داشت: امسال از ابتدای محرم و حتی قبل از وارد شدن به این ماه عزیز ثابت کردید که نقشه‌ها و دسیسه‌های دشمن برای کم‌رنگ کردن محرم و عزای حسینی راه به جایی نخواهد برد و هر چه بتوانیم باید در تقویت و اجرای شعائر دینی به ویژه عزای سید و سالار شهیدان تلاش مضاعفی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اربعین حسینی نزدیک است، ادامه داد: امام صادق(ع) فرمودند برای زیارت مکه و مدینه کسانی که مستطیع هسستد و ضرر به جان و مالشان نمی‌رسد می‌روند، ولی در راه زیارت اباعبدالله الحسین(ع) اگر مستطیع هم نیستی و یقین داری خطر هم وجود دارد، باز هم به این سفر نورانی بروید.

استاد انصاریان خطاب به دولتمردان گفت: باید از خدمات و تسهیلات گذشته دولت و بخش خصوصی تشکر کرد، اما امسال با این شرایطی که بر اثر تحریم‌ها به‌ وجود آمده است، دولت باید با ارائه تسهیلات و خدمات ویژه برای زائران اربعین حسینی نسبت به تقویت این حرکت حسینی اقدامات ویژه علی‌الخصوص ارائه خدمات ریالی و ارزی ارزان قیمت داشته باشد.

وی افزود: دولت با ارائه تسهیلات ویژه خصوصاً هزینه ویزا و ارز زیارتی و اقدامات شایسته و درخور شأن زائران اباعبدالله(ع)، نسبت به تقویت این حرکت مردمی که چشم جهانیان را به خود دوخته است حرکتی شایسته جهت اعزام به عتبات عالیات بنماید.

این مؤلف آثار اهل‌ بیت (ع) ابراز داشت: چند سال پیش آمریکا میلیون‌ها دلار برای تضعیف عزای حسینی و کم‌رنگ‌تر شدن حرکت جهانی اربعین حسینی هزینه کرد، اما چه شد؟ پیر و جوان، زن و مرد با بچه‌های صغیر و کبیر خود، با حمایت‌های دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی توانستند این حرکت عظیم حسینی را پررنگ‌تر از گذشته برگزار کنند.

وی گفت: حرکت میلیونی اربعین حسینی با حضور اقشار مختلف مردمی از سراسر دنیا بیش از میلیون‌ها بمب اتم که آمریکا در هیروشیما انداخت، برای نابودی استکبار و رژیم‌های کودک‌کش صهیونیستی، سعودی و آمریکا و سایر ایادی آنان اثرگذار است.

استاد انصاریان در بخش دیگری از سخنانش خطاب به کسانی‌ که بضاعت مالی دارند، اظهار داشت: افرادی که بضاعت مالی دارند می‌توانند برای سفر زائران اربعین حسینی و علی‌الخصوص سفر اولی‌ها هزینه کنند و دنیا و آخرت خود را رنگ و بوی حسینی ببخشند.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) ادامه داد: روزی فرد شاعری به خانه امام صادق (ع) وارد شد، حضرت فرمود شنیده‌ام شعرهای خوبی در مصیبت جد ما خوانده‌ای و آیا می‌توانی برای ما هم بخوانی؟ فرد شاعر گفت: بله یا بن رسول الله! و شروع کرد به نوحه‌خوانی از حضرت سیدالشهدا (ع) وقتی نوحه‌خوانی شاعر تمام شد. حضرت تمام زنان اهل خانه را که در پشت پرده‌ای حاضر بودند را خطاب کرد که هر چه طلا و نقره دارید بدهید و خود حضرت هم هر چه پول داشت جمع کرد و به شاعر داد گفت این مزد تو نیست و فقط هدیه‌ای است از طرف ما، مزد تو را خود خداوند خواهد داد.

این استاد اخلاق در پایان خاطرنشان کرد:‌ این روایت اهمیت موضوع و ارزش جایگاه هزینه کردن برای امام حسین (ع) را می‌رساند، لذا باید برای این مهم از یکدیگر گوی سبقت را بگیرید.

انتهای پیام / فارس

تجدید نظر در نرخ پروازهای اربعین +قیمت

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: قیمت مسیر تهران-نجف-تهران و سایر شهرستان‌ها به نجف، بغداد و بلعکس ۲.۲ میلیون تومان و مشهد-نجف-مشهد ۲.۸ میلیون تومان تعیین شد.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: صبح امروز (دوشنبه) در جریان جلسه‌ای که میان مسئولان شرکت‌های هواپیمایی ایرانی برگزار شد، طرفین تصمیم گرفتند تا اطلاع ثانوی نرخ‌هایی که برای شهریورماه تصویب شده بود را اجرایی کنند. به این ترتیب شرکت‌ها براساس نرخ‌هایی که پیش از این اعلام کرده بود بلیت‌های خود را قیمت‌گذاری می‌کنند و حداکثر اجازه دارند تا سقف ۱۰ درصد آنها راافزایش دهند.

وی درباره‌ی قیمت‌گذاری بلیت پروازهای خارجی نیز ادامه داد: در حال حاضر تصمیمی در رابطه با این پروازها گرفته نشده است و این نرخ‌ها براساس شرایطی که در بازار وجود دارد تعیین شده و اجرا خواهند شد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که ایرلاین‌ها در جلسه خود بار دیگر دغدغه تامین ارز مورد نیازشان را نیز مطرح کردند، تاکید کرد: شرکت‌های هواپیمایی در شرایط ارزی فعلی با فشارهای جدی مواجه هستند، اما تلاش می‌شود با پیگیری‌های جدی شرایط برای تامین ارز مورد نیاز آنها از طریق سامانه نیما فراهم شود.

اسعدی سامانی درباره‌ی آخرین تصمیم‌گیری‌ها برای پروازهای اربعین نیز توضیح داد: در جلسه صبح امروز ضمن تقدیر از برنامه‌ریزی و اجرای عملیات انجام گرفته از سوی شرکت ایران‌ایر و کمک‌های مهم دو شرکت قشم‌ایر و آسمان در جابه‌جایی حجاج نرخ‌های قطعی برای پروازهای اربعین در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته از تاریخ ۲ تا ۱۲ آبان‌ماه نرخ پروازهای تهران – نجف – تهران برای هر نفر دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پرواز مشهد – نجف – مشهد دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد. برای بلیت یک طرفه تهران – نجف نرخ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و مشهد – نجف نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد.

براساس گفته‌های دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نرخ پرواز از سایر شهرها به نجف نیز براساس نرخ پرواز تهران تعیین می‌شود و همچنین در این مدت پرواز به بغداد نیز نرخی مشابه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، پس از تکانه‌های شدید ارزی ثبت شده در ماه‌های گذشته وضعیت بازار بلیت هواپیما به شکل جدی‌تر تغییر کرد و چند برابر شدن قیمت‌ها در برخی از مسیرها باعث شد شرکت‌های هواپیمایی با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری به منظور متعادل سازی بازار نرخ‌هایی را تعیین کرده و براساس آن بلیت‌فروشی کند.

شوک قیمتی به وجود آمده باعث شده بود در هفته‌های گذشته میزان تقاضا برای سفرهای هوایی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند.

اطلاعات ارائه شده از سوی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های ایرلاین‌های داخلی به وسیله ارزهای خارجی تامین می‌شود.

وی افزود: زائران همچنین می‌توانند قیمت‌هایی را که بابت بلیت پرداخت کرده‌اند از طریق سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی راستی‌آزمایی کنند.

 روز گذشته، مدیرعامل ایران‌ایر درباره نرخ پروازهای اربعین گفته بود:  قیمت بلیت پروازهای نجف و بغداد در ایام اربعین از 2 میلیون و 400 هزار تومان تا 2 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است.

معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داد؛ آمادگی کامل پایانه‌های مرزی برای ارائه خدمات در اربعین حسینی

مقبلی گفت:امکانات و زیرساخت لازم در سه پایانه مرزی شلمچه، چذابه و مهران برای ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی مهیاست.

خداداد مقبلی معاون برنامه‌ریزی  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سفر به استان خوزستان ضمن بازدید از پایانه مرزی شلمچه و چذابه اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تسهیل خروج و ورود زائران اربعین از سه گذرگاه مرزی کشور فراهم است ضمن اینکه نقاط پرحادثه مسیرهای منتهی به پایانه‌های مرزی در استان‌های خوزستان و ایلام شناسایی شده و تا قبل از اربعین ایمن‌سازی می‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مرز شلمچه را دومین مرز پرحجم از نظر خروج و ورود زائران اربعین حسینی بعد از مرز مهران معرفی کرد و بیان داشت : با همراهی و کمک دستگاه‌های استانی نقاط ضعف موجود در پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه تا قبل از اربعین برطرف خواهد شد.

خداداد مقبلی به پیش‌بینی افزایش 10درصدی تردد زائران اربعین حسینی در سال جاری اشاره کرد و گفت:همه امکانات حمل‌ونقل و ناوگان جاده‌ای کشور برای ارائه خدمات به زائران حسینی بسیج و از همه ظرفیت‌ها برای جابجایی زائران استفاده می‌شود.

وی مرز شلمچه را تنها گذرگاه خروج اتباع خارجی در اربعین حسینی اعلام کرد و گفت: تا قبل از اربعین گیت‌های خروج و ترمینال مجاز برای اتباع خارجی در پایانه مرزی شلمچه آماده می‌شود. معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور گفت:اقدام لازم برای سهولت تردد زائران خارجی اربعین حسینی از جمله سالن‌های مجاز ورود و خروج و گیت‌های مستقل در نظر گرفته شده است و با اولویت‌بندی زمانی تا اربعین حسینی آماده می‌شود تا خدمات بهتری نسبت به سال گذشته به زائران حسینی ارائه شود.

خداداد مقبلی با اشاره به اینکه مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان و مرز مهران در استان ایلام از مبادی تردد زائران در اربعین حسینی به عراق هستند افزود : اربعین سال گذشته بیش از یک‌میلیون زائر از مرزهای چذابه و شلمچه به کشور عراق سفر کردند. لازم به ذكر است مرز شلمچه در 15 كیلومتری شهر خرمشهر قرار دارد.

انتهای پیام/

  

برو بالا