Leader
Leader
29 اسفند 1397 ساعت 22:55

عکس روز

صوت

فیلم

انتقاد موکب داران استان گلستان از نگاه های ناعادلانه در توزیع کمک ها / توجه خاص به موکب دولتی

محور عمده بحث های صورت گرفته توسط فعالان موکب دار استان گلستان در کنگره عظیم اربعین ، نگاه یکسان و منصفانه مجموعه های مدیرتی ، تصمیم گیر و خیرین استان به همه موکب های فعال استان گلستان در مراسم اربعین بود .

 

به گزارش گلستان ما ؛ در طول تاریخ بارها پیاده روی اربعین متوقف یا برگزاری آن با مشکلاتی مواجه شده است از جمله در دوران حکومت بعث، صدام دست و پای بسیاری از زائران اربعین را برید تا این پیاده روی متوقف شود، این اقدام به صورت موقت موجب توقف پیاده روی میلیونی اربعین شد اما در همان دوران هم این اقدام تهدیدی جدی برای پیاده روی اربعین محسوب نمی‌شد چرا که همه امیدوار بودند با پایان حکومت صدام این پیاده روی دوباره برقرار شود اما اکنون خطر دولتی شدن پیاده‌روی اربعین آن را تهدید می کند.

 

خطر دولتی شدن پیاده روی اربعین برای اولین بار از سوی اصحاب رسانه و صاحب نظران این حوزه مطرح شد اما مسئولان دست‌اندرکار مدیریت حضور زائران و موکب‌های ایرانی در این مراسم در سخنان خود بارها بر مردمی اداره شدن مراسم اربعین در داخل ایران و خاک عراق تأکید و عنوان کردند که صرفاً در حال ایجاد زیرساخت‌ها و تسهیل حضور زائران در این مراسم هستند اما بی‌نظمی مدیریتی و موازی‌کاری‌های بسیار زیاد همین مسئولان در اربعین سال جاری و اعتراض های بسیار زیاد مردم و صاحب نظران نشان می دهد اگر همین روند مدیریتی حاکم باشد باید نگران دولتی شدن اربعین باشیم.

 

در همین حال ، نشست صمیمی موکب داران استان گلستان در مراسم اربعین حسینی ، در گرگان برگزار شد .

 

در این نشست هر یک از حاضرین به بیان دیدگاهها و پیشنهادات خد در زمینه نقاط ضعف و قوت مراسم اربعین در سال گذشته و برنامه ریزی مناسب برای آینده ای بهتر ، پرداختند .

 

محور عمده بحث های صورت گرفته توسط فعالان موکب دار استان گلستان در کنگره عظیم اربعین ، نگاه یکسان و منصفانه مجموعه های مدیرتی ، تصمیم گیر و خیرین استان به همه موکب های فعال استان گلستان در مراسم اربعین بود .

 

محور بعدی مباحثات موجود ، انتقادات به یک موکب دولتی و خاص بود که مسئولش مسئول دفتر یکی از بزرگان است بود و بواسطه رفاقت با مسئول ستاد اربعین توانسته اکثر کمک های نقدی و غیرنقدی را به سمت خود بکشاند .

 

در برخی مقاطع با ادغام موکب ها و تبدیل شدن به یک موکب از فعالیت سایر موکب ها جلوگیری میشد.

 

برخی از موکب ها نیز حرفهای جالبی می زدند نظیر فردی که خطاب به موکب دار دیگر که از تقسیم ناعادلانه کمک ها می نالید ، می گفت برخی ها سال قبل حتی جلوی فعالیت ما را می خواستند بگیرند اما ما کوتاه نیامدیم و به فعالیت مردمی و خودجوش خودمان ادامه دادیم .

 

نکته بعدی مکان موکب بود که برخی ها معتقد بودند یک جایی ثابت برای موکب ها در نظر گرفته شود و یک مکانی هم برای انبار موکب ها در نظر گرفته شود تا زمانی که می خواهند به استان برگردند ، وسایل و امکانات اضافی را در انبار قرار دهند .

 

موکب دار بعدی می گفت به ما گفتند شما مجوز ندارید ، ما نیز گفتیم مردمی کار می کنیم .

 

نکته مهم دیگر دریافتی های ناعادلانه بین موکب ها بود و اکثر مدیران یا نمایندگان موکب ها از این مورد گلایه داشتند . آنها معتقد بودند هر موکبی باید در حوزه جغرافیایی خود از خیرین کمک بگیرد ، ما سال گذشته پیش یکی از خیرین آزادشهری رفتیم ، می گفت موکب علی بن موسی الرضا پیش پای شما آمده ، 150 هزار بطری دوغ گرفته است ، دیگر ندارم به شماها بدهم .

 

خب وقتی یک موکب اینقدر بگیرد ، مسلم است که به بقیه موکب ها چیزی نمی رسد ، قرار بود سال گذشته به حوزه جغرافیایی یکدیگر وارد نشویم ولی این کار انجام شد .

 

موکب دار بعدی ادامه داد: در حال حاضر در استان دو موکب از اولویت بیشتری برخوردارند: علی بن موسی الرضا و احباب الرضا که اولی کمک های دولتی و ادارات و خیرین بزرگ را اخذ می کند و دومی در پایگاه های بسیج ، مساجد و مردم به جمع آوری کمک مشغول است و ما به هر کسی مراجعه می کنیم ، می گویند جلوتر از شما به فلان کس داده ایم .

 

فرد دیگری می گفت چتر حمایتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر باید روی همه موکب ها باشد نه یک موکب خاص ، نمی شود امام جمعه شهر از یک موکب حمایت کند و از یکی نکند .

 

موکب دارد بعدی بیان کرد: پسوند گلستان باید از دنباله موکب علی بن موسی الرضا برداشته شود چون هر موکب متعلق به یک شهر و یک نقطه است و این موکب استانی نیست و علت استانی کردن ان هم باعث شده تا از همه استان کمک خیرین را دریافت کند در حالیکه این موکب گرگان است .

 

نهایتا مقرر شد اطلاع رسانی مناسب به عموم مردم در خصوص کمک به موکب ها صورت بگیرد ، همچنین از صنعت ، معدن و تجارت و استانداری خواسته شد تا همه موکب ها را به یک چشم ببینند و با توجه به ظرفیت پذیرش موکب ها در مراسم اربعین به آنها کمک شود .

 

نکته مهم بعدی اینست که ستاد اربعین کشور به هر موکبی یک زمینه کاری می دهد ، مثلا یکی توزیع آب ، یکی چایی ، یکی غذا ، یکی درمانی ، یکی امدادی و ... و نمی شود یک موکب همه کارها را انجام دهد که یکی از موکب های خاص استان همه این کارها را با هم انجام می دهد .

 

نکته مهم دیگر تاکید بر مردمی بودن حرکت اربعین است اما در یکی از موکب های خاص استان وقتی سال قبل وارد شدیم چند نفری لباس سازمانی شهرداری داشتند و چند نفری هم کاور هلال احمر و تعداد زیاد این افراد نشان از دولتی بودن این موکب را می داد .

 

اگر اربعین دولتی شود، ممکن است برخی گمان کنند که سفره‌ای پهن شده و هر کس به اندازه‌ای که در توان دارد و قدرت دارد می‌تواند از آن بهره ببرد. آنوقت است که مسابقه برای بهره‌بردن مادی از این مراسم آغاز خواهدشد.

 

اگر اربعین دولتی شود مسئولان موظف خواهند بود کار فرهنگی انجام دهند و این با ذات فرهنگ مغایرت دارد فرهنگ را باید با روح و روان لمس کرد تا تأثیرگذار باشد.دستور و خواست مقام معظم رهبری برای نصب نکردن تصویر ایشان در موکب ها یک دستور واضح است یعنی کسی حق ندارد اربعین را به نام خود، یا سازمان و اداره و مؤسسه و شهرداری و استانداری و ... مصادره کند در حالی که به عینه در اربعین سال جاری شاهد تلاش برای چنین مصادره هایی بودیم.

 

اربعین متعلق به هدف و آرمان امام حسین(علیه السلام) است نه محل خودنمایی سازمان و مؤسسه و شخصی که می خواهد در دوره بعدی فلان پست دولتی و مجلسی را بگیرد.مردم عراق به خصوص عشایر این کشور مردم ثروتمندی نیستند اما در طول سال بخشی از درآمد خود را برای اربعین پس‌انداز می‌کنند و هرگز از آن پس‌انداز برای موارد دیگر صرف نمی‌کنند.

 

همین مردم قبل از حضور و مدیریت مسئولان ایرانی نیز اربعین را به خوبی برگزار می‌کردند و حضور دو تا سه میلیون زائر ایرانی در جمع 25 میلیون زائر یقیناً کمبودی در ارائه خدمات انها ایجاد نخواهد کرد اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که همین مردم فقیر، بهترین تأکید می‌کنم بهترین اقلام ممکن را خریداری و برای زائران امام حسین(علیه السلام) مصرف می‌کنند و این یک فرهنگ بسیار مهم و ارزشمند است .

انتهای پیام /

  

برو بالا